Anthony Bangham je policejním ředitelem jednotek v oblastech Herefordshiru, Shropshiru a Worcestershiru. Na nedávné konferenci dopravní policie vyhlásil svůj ambiciózní plán, jak podlě něj zmírnit stále se zvyšující nehodovost a počet úmrtí na britských silnicích. 

Mezi jeho nápady se objevuje i zrušení minimální tolerance při měření rychlosti vozidla. Jakmile byste tedy daný rychlostní limit překročili i o pouhou jednu míli v hodině (asi 1,6 km/h), policista by vás už mohl pokutovat za rychlou jízdu. Podle Banghama totiž stále porušujete rychlostní limit a tím pádem i zákon.

Ilustrační foto.
Snížení rychlostního limitu zvýšilo počet nehod, zjistili v Anglii

„Nechci, aby byli lidé překvapeni, když je chytíme při překračování rychlosti. Chci, aby se styděli. Musí pochopit, že zákonně stanovený limit existuje z určitého důvodu. Neměli by si potom stěžovat, že jsme je chytili,“ okomentoval svůj nápad Bangham.

Vskutku absurdní myšlenku však už rozebralo několik britských právníků, novinářů a expertů. Zaprvé je samozřejmě docela sporné vybírat pokuty za překročení rychlosti o 1 míli za hodinu, když odchylky v měření rychlosti jsou na obou stranách – rychloměry v autech nejsou zcela přesné a policejní radary také ne.

První kusy z nové várky neoznačených Superbů.
Jak poznat nové neoznačené policejní Superby? Nápovědu najdete i na střeše

Odborníci na bezpečnost dopravy pak samozřejmě zmiňují, že tímto způsobem měření rychlosti by docházelo k ještě více nehodám, jelikož by řidiči hleděli ještě ustrašeněji na rychloměr, namísto toho, aby sledovali dění na silnici.

Řada britských motoristů pak dodává, že jde o zcela průhledný plán, který byl policií navržen s jediným cílem – vybírat stále více peněz na pokutách.

Je sice velmi pravděpodobné, že takto přísné podmínky na britských silnicích nakonec nenastanou a celý plán byl jen nedomyšleným výkřikem do tmy. Britští řidiči se ale můžou pouze modlit, aby Banghamovy řeči nevzal vážně i někdo ze zákonodárců na vyšších místech.

Ilustrační foto.
Pokuty ze zahraničí: 1 km/h navíc vadí i Italům, Francouzi se s tím také nemažou