Aby vás kolega v práci nebo váš automechanik už nikdy nezaskočil svojí brilantní znalostí technických zkratek ze světa aut, přicházíme na scénu my, abychom vám osvětlili ty nejčastější a nejpoužívanější.

Pochopitelně zkratek existuje ještě daleko, daleko více, ale my nebudeme protentokrát zacházet do detailních označení jednotlivých značek a osvětlíme si jen obecný základ, který se používá všude.

Kromě toho se jedná hlavně o zkratky, které můžete nalézt v automobilových katalozích mezi výbavou a příplatky.

ABS (Anti-lock Brake System) – Dost možná nejčastější a nejznámější automobilová zkratka vůbec. Jedná se o prvek aktivní bezpečnosti vozidla, který zabraňuje blokování kol při prudkém brzdění, aby vozidlo zůstalo ovladatelné a neřítilo se se zablokovanými koly vpřed jako sáně.

Že ABS začalo fungovat, poznáme podle charakteristického drnčení, doprovázeného rychlým pulsování pedálu brzdy. To je způsobeno tím, že systém začal rázově povolovat tlak v brzdách, aby se kola stále otáčela.

Subaru Symmetrical AWD

ACC (Autonomous Cruise Control) – Pod touto zkratkou, která bývá vykládána také jako Adaptive Cruise Control se ukrývá adaptivní tempomat, který lze chápat jako první krok k autonomnímu – rozumějte „samočinnému" řízení. Jde o systém, kdy auto radarem, laserovým senzorem, případně i opticky pomocí kamery, sleduje vůz před sebou, udržuje od něj zvolený odstup a upravuje rychlost. Jakmile auto vyjede z dosahu a adaptivní tempomat se nemá čeho držet, začne fungovat jako standardní, klasický tempomat udržující zvolenou rychlost.

AWD (All Wheel Drive) – Nebo také 4WD, případně notoricky známé 4x4. Jedná se o obecnou zkratku pro pohon všech kol, přičemž je na konkrétním výrobci automobilu, jaký systém pohonu použije. Může se jednat o pohon stálý, pohon připojitelný automaticky, pohon připojitelný ručně…

Všechny systémy a jejich řešení by vydaly na samostatnou sérii článků. U automobilek se dále setkáváme s různými obchodními názvy. Namátkou třeba 4Motion u Volkswagenu, 4Matic u Mercedesu-Benz, xDrive u BMW, Symmetrical AWD u Subaru nebo quattro u Audi.