1. Okna a stěrače

Komu přijde ranní oškrabávání námrazy z oken vozu škrabkou jako hodně nepříjemná rozcvička pouze pro otužilé, může alespoň čelní okno vozu překrýt (pokud vám to situaci dovoluje) dekou, kusem kartonu nebo karimatkou. Předejdete zamrznutí největšího okna na autě a vaše ranní rozcvička bude o cosi kratší. A navíc se nemusíte štvát s přimrzlými gumičkami stěračů k oknu.

Kdo však chce proces oškrábání ještě dále urychlit, může utratit pár korun za jeden z mnoha rozmrazovacích prostředků ve formě rozprašovače nebo spreje. Námraza po kontaktu s chemií začne rychle tát a nakonec se jí zbavíte puštěním stěračů nebo u bočních oken jednoduše stěrkou.

Většina přípravků, jejichž cena se pohybuje okolo 150 korun, je navíc šetrná i k plastovým a gumovým částem a také laku vozu, tudíž můžete rozmrazovací prostředek využít také na ledem pokryté kliky dveří a další pohyblivé části vozu.

Určitě se nedoporučuje polévat zmrzlá okna horkou či vařící vodou, jelikož teplotním šokem může velice pravděpodobně dojít k popraskání oken.

Jak na přimrzlé stěrače?

Když už se ovšem stane, že máte zamrzlé čelní okno a ke všemu přimrzlé i gumičky stěračů, určitě se je nepokoušejte oddělit od okna samotným zapnutím stěračů a nechat tak na motorcích, ať se s tím poperou.

„Buď se je pokuste oddělit ručně, avšak opatrně, abyste gumičky nepoškodili, případně za pomocí zmíněného rozmrazovače oken, anebo jednoduše chvíli vytrvejte, až proud vzduchu z topení v kabině čelní okno zahřeje a stěrače povolí," radí Michal Knor z Auto Kelly.

Prevencí je pak samozřejmě možnost na noc (či delší dobu stání) vyklopit stěrače nahoru nebo čelní okno překrýt dekou, kusem kartonu nebo karimatkou - jak ostatně píšeme výše.