Dálniční známky

Ceny zůstávají na stejné výši, jedinou změnou je nová grafika, aby známky byly snadněji rozeznatelné od známek z minulého roku. Také budou známky nově opatřeny lepšími bezpečnostními prvky, které mají zajistit ochranu proti padělání.

  • pro motorová vozidla do 3,5 tuny seženete známky roční, měsíční a desetidenní
  • roční je platná od 1. prosince 2017 do 31. ledna 2019 a vyjde vás na 1500 Kč, měsíční stojí 440 Kč a desetidenní 310 Kč
  • staré roční známky pořízené pro rok 2017 můžete požívat až do 31. ledna 2018

Dálniční známky pro rok 2018.

Nové úseky dálnic bez poplatku

Již v předchozích letech byla na některých úsecích dálnic zrušena povinnost vlastnit dálniční známku a ministerstvo chce v tomto trendu pokračovat i příští rok.

Od 1. ledna 2018 zruší ministerstvo dopravy zpoplatnění celkem pěti úseků dálnic, které k původním 145 km přidají dalších 19 km. Tímto krokem se má dále zpříjemnit cestování a podle úřadů také zklidnit dopravní situace v centrech měst.

Novinky se nyní dotknou například dálnice okolo Olomouce, Otrokovic, Pohořelic nebo Sokolova. Přesněji jde o celý, zhruba padesátikilometrový úsek dálnice D6 procházející Karlovarským krajem od Chebu až po Karlovy Vary, tři kilometry dlouhý úsek D52 u Pohořelic a dále taky úsek D55 u Otrokovic, D46 u Hněvotína a rovněž dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem.

Na podrobnější informace o nových úsecích bez poplatku se můžete podívat na mapce níže (kliknutím ji otevřete v plném rozlišení).

Pozn. red.: Na mapce je zobrazena ještě původní varianta úseku dálnice D6 (č. 2) bez zpoplatnění. Nakonec však byl od 1. ledna 2018 vyjmut ze zpoplatnění celý úsek od Chebu až po Karlovy Vary.    

Úseky vyjmuté ze zpoplatnění v roce 2018.

Dokončit se má 13 velkých staveb

V příštím roce by se mělo dokončit 13 velkých silničních staveb, nejčastěji jde o modernzované úseky na dálnici D1 – například o čtyři úseky na 160kilometrové části D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou. Otevřít by se měl ale rovněž úsek dálnice D7 mezi Postoloprty a Bitozevsí.

Přesto bychom se měli připravit i na nové opravy a uzavírky. Stát chce totiž v roce 2018 zahájit výstavbu dalších 150 km dálnic a silnic prvních tříd. Stavba dopravní infrastruktury by podle plánů ministerstva dopravy od příštího roku mohla zrychlit, a to díky chystané novele zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury.

Emisní kontrola bude trvat déle a podraží. Bude se fotit

Od 1. ledna 2018 se fotodokumentace z prohlídky vozidla bude nově provádět i na stanicích měření emisí. Fotky vozidla a jeho výsledky směřují do Centrálního informačního systému, stanice měření emisí tedy musejí být připojeny do systému online evidence kontrol. Cílem je, aby se zabránilo podvodům při měření emisí, kdy auto kontrolou reálně neprojde, ale přesto dostane potvrzení do dokumentace.

Co se změní na emisní kontrole:

  • technik na emisích musí stejně jako na STK pořídit šest fotek (pohled na vozidlo zepředu i zezadu, výrobní štítek, tachometr či VIN kód vozidla)
  • emisní kontrola se tak prodlouží o pět až deset minut
  • průměrná cena emisní kontroly u benzínového motoru je dnes kolem 450 korun a 600 u auta se vznětovým agregátem. Kvůli focení může emisní kontrola zdražit o 100 až 200 korun
  • nadále platí, že zelená samolepka o emisích se lepí jen do dokumentace, nikoliv na registrační značku (tam je jen červená nálepka)

Původně měla tato povinnost pro emisní stanice platit od začátku prosince, kvůli problémům se zapojováním stanic do systému ale ministerstvo stanicím udělilo měsíční odklad.