Systém Autopilot ve vozech Tesla je vedením značky i samotným šéfem Elonem Muskem stále dokola označován jako asistent řízení a ne plnohodnotný autopilot, díky kterému byste se mohli v klidu natáhnout, ruce hodit za hlavu a nohy položit na palubovku.

Hned několik nehod vozidel s autonomními systémy v posledních měsících a letech přitom dokazuje, že k plně autonomnímu řízení má nejen Tesla ještě hodně daleko.

To si ovšem nemyslel Bhavesh Patel, který v květnu loňského roku uháněl po bristké dálnici M1 ve své Tesle Model S 60 se zapnutou funkcí Autopilota, zatímco sám seděl rozvalený na místě spolujezdce. Nikdo jiný auto neřídil, všechno ovládání tehdy Patel nechal odvážně na systémech Tesly.

Nezodpovědné (ne)řízení vozu však natočil jiný řidič, kolem něhož Patel bezstarostně usazen projel v levém pruhu. Video se samozřejmě dostalo na internet a nakonec zamířilo až k policii, která Teslu s viditelnou registrační značkou a jejího majitele neměla problém vystopovat.

Podle BBC News byl nyní Patel za své nebezpečné řízení vozu potrestán zákazem řízení na 18 měsíců, pokutou 1800 liber (asi 52 tisíc korun), dostal 100 hodin veřejně prospěšných prací a poté bude muset podstoupit 10denní kurz bezpečné jízdy pro opětovné získání svého řidičského průkazu.

Řidič se sice ke svému činu u soudu přiznal a označil ho za svou hloupost, nicméně ale také zmínil, že je jen „smolařem, kterého chytili“, čímž možná poukazoval na další řidiče Tesly, kteří podobným způsobem vkládají do Autopilota až přílišnou důvěru.