V prosinci pokračovalo zmenšování rozdílů výše povinného ručení mezi Prahou (průměrná cena  + 10,4 %) a menšími městy velikosti Benešova (průměrná cena - 13,2 %). Jde o průměrné sazby, u jednotlivých pojišťoven se mohou ceny lišit.

V průměru o čtyři procenta

„Při ohlédnutí za celým rokem 2019 je vidět, že se povinné ručení zvýšilo v průměru o čtyři procenta. Patrný je také trend, kdy se jednotlivé pojišťovny stále více snaží rozlišovat klienty a hledají cesty, jak penalizovat rizikové skupiny a nižší cenou naopak odměňovat řidiče, kteří jezdí bezpečně. Rizikoví motoristé si mohou připlatit až 80 % navíc,“ shrnuje vývoj Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting.

Pojištění zahrnutá do indexu Broker Consulting obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Také statistiky pojišťoven potvrzují, že se povinné ručení zdražuje, ale nejvíce těm, častěji bourají. Naopak lidem, kteří jezdí bez nehod, pojišťovny sazby u povinného ručení zvedají o poznání méně. Důvodem zdražování tohoto pojištění je nárůst škod na zdraví, které musejí vyplácet z povinného ručení. Vrásky jim přidělávají i rostoucí ceny náhradních dílů vozidel včetně nárůstu hodinových sazeb v autoservisech. Všechny tyto náklady jen zvyšují tlak na pojišťovny, které musejí na povinném ručení vybírat více peněz, aby byly schopny plnit závazky (platit odškodnění) v tomto solidárním systému.

Jak ušetřit

Motoristé ale mohou ušetřit na povinném ručení i využitím dalších věcí. Kupříkladu při sjednání smlouvy po internetu lze ušetřit i dvacet procent. Další možností je sleva za tak zvanou propojištěnost. To je případ, kdy pojištěny dávají slevy klientům, jestliže u nich již mají sjednanou nějakou jinou pojistku, například životní či majetkové pojištění. Tato sleva se pohybuje okolo pěti procent.

Případný přechod k jiné pojišťovně je tak potřeba pečlivě uvážit. A ne vždy se levnější nabídka musí vyplatit. Může se totiž stát, že levnější povinné ručení bude za cenu horšího servisu, méně kvalitních asistenčních služeb s nižšími limity či motoristé přijdou o některé další výhody. Ušetřených pár stokorun pak pro ně nemusí znamenat žádnou výhodu. 

Z povinného pojištění z provozu vozidla se ročně uplatňuje 300 tisíc škod. U osobních vozidel dochází ke škodě v průměru u 36 řidičů na každých 1000 pojištěných vozidel. U mladých řidičů je riziko daleko vyšší. Vezme-li věkovou skupinu 18 let, tak nehodovost se objevuje u každého pátého motoristy. Finanční objem škod v roce 2019 byl téměř 11 miliard korun, což za pět let znamená nárůst o 7 miliard korun.