Britský magazín What Car?, specializující se na spotřebitelské rady při koupi automobilu a rovněž testy nových i ojetých vozů, dal nedávno dohromady žebříček vozů, které mají být nejideálnější pro pejskaře cestující nejčastěji i se svým mazlíčkem.

Přesněji redaktoři vybírali z šesti cenových kategorií – od vozů s hodnotou pod v přepočtu 400 tisíc korun až po vcelku luxusní kousky přesahující cenovky okolo 1,4 milionu korun. Z žebříčku si tedy vybere každý. V jednotlivých kategoriích byl pak zvolen vítěz a určeny jeho možné alternativy. Nakonec ovšem došlo i na korunování jednoho celkového vítěze ze všech cenových hladin.

Kromě cenovky se ovšem automobily vybíraly na základě jisté přátelskosti k převozu a pobytu psa uvnitř vozu. Například se pochopitelně hledělo na prostorné zavazadelníky, možnosti odvětrávání kufru a jeho praktičnost v oddělení místa pro posádku či výbavu ve formě třeba zatemněných zadních oken proti slunečním paprskům.

Taky se hledělo na samotnou přístupnost do kufru auta a nízký nákladový prostor, aby mohl pes snadněji naskočit či vyskočit, a pokud máte menšího pejska, nemuseli jej do kufru tak obtížně zvedat. Nakonec se přihlíželo i na komfortnost podvozku. Pohodlnou jízdu si totiž užije i pes, načež snižujete riziko, že se vašemu mazlíkovi udělá v kufru špatně.

Na výsledky se ostatně podívejte níže. Došlo přitom nejen na dnes populární SUV a crossovery, ale také klasické prostorné kombíky s pořádným kufrem nebo pár minivanů.

(pozn.: Cenové kategorie jsme trochu upravili a ceny jednotlivých vozů vybrali z českých ceníků, přesto se ale mohou vůči britskému výběru lehce lišit.)

Pod 400 000 korun

Suzuki Vitara.

Vítěz: Suzuki Vitara (od 386 700 Kč)

Redaktorům se u Vitary líbila poměrně bohatá výbava v rámci ceny, kvalitně a odolně zpracovaný interiér, celková prostornost včetně kufru (375 až 1120 litrů) a rovněž klidná a pohodlná jízda. Vyzdvihovaná byla i volitelná výbava, která přímo hledí na pejskaře. Suzuki tak nabízí i ochrannou deku na zadní sedačky. V případě, že byste nechtěli psa nechávat v kufru.

Případné alternativy: Dacia Logan MCV nebo Fiat Qubo

400 000 až 550 000 korun

Škoda Octavia Combi.

Vítěz: Škoda Octavia Combi (od 447 900 Kč)

Domácí „oktávce“, navíc ještě v kombi variantě, nahrává již základní nabídka praktičnosti, na které si Škoda tak zakládá. Zmiňován byl hlavně velký zavazadlový prostor (650 až 1050 litrů) a plno standardní výbavy za dostupnou cenu.

Případné alternativy: Kia Sportage nebo Opel Astra Sports Tourer