Usednout za volant pod vlivem alkoholu není nikdy dobrý nápad. Na tom se shodují experti i zástupci drtivé většiny zemí světa. Proto mají státy zákony, které jeho množství při řízení regulují. Nejčastěji na 0,5 promile alkoholu v krvi. Tato hodnota se objevuje třeba ve většině států Evropy. Země jako Velká Británie, USA nebo Malta mají limit posunutý dokonce na 0,8 promile.

Česká republika patří mezi pouhé čtyři státy EU, které mají takzvanou nulovou toleranci alkoholu. Spolu s ní se „čistá“ krev vyžaduje po řidičích Slovenska, Maďarska a Rumunska. Jde o relikt z dob vlivu Sovětského svazu, protože mimo EU se nulová tolerance objevuje v Rusku, postsovětských státech a nebo v silně muslimských zemích, jako třeba v Pákistánu, Mauretánii nebo Afghánistánu. Překvapením může být středoamerická Panama.

Steve nechtěl slézt z plošiny a dopadlo to pro něj špatně
Video: Policista zastavil opilce na zdvižné plošině, chtěl utéct do výšky

Zvláštní skupinu zemí ale tvoří státy, ve kterých neexistuje žádný limit alkoholu za volantem. Technicky vzato to znamená, že si můžete s sebou na cestu sbalit láhev s kořalkou a vesele popíjet. Je to možné třeba v Bolívii, která je ale zároveň proslulá jednou z nejnebezpečnějších silnic na světě, takzvanou Silnicí smrti. Kluzká cesta nad propastí je spolu s alkoholem zajímavou kombinací pro odvážné cestovatele.

Řadu zemí bez limitu alkoholu za volantem najdeme v Africe. Největší z nich je Keňa, která je přímo proslulá svou bezstarostností. Naopak se neočekávají žádné potíže v Somálsku, kam se jednak turisté často nevydávají, jednak zde bude těžké alkohol vůbec sehnat. Pozor si dejte ale v Burundi nebo v Gambii.

Burkina FasoZdroj: Wikipedia - Verne Equinox
V Burkině Faso není moc velký provoz, tak se klidně můžete napít…

V neposlední řadě patří v přístupu vůči alkoholu mezi lehkomyslné státy malé ostrovy, ať už je hledáte v Oceánii nebo v Karibiku. Je to logické, auta jsou zde povětšinou méně významným druhem transportu, stěžejní je lodní doprava. Navíc místní obyvatelé mají pohodový přístup k životu. A tak si klidně před cestou přihněte na Vanuatu nebo Antigue a Barbudě.

Přehled zemí, kde se můžete bezstarostně napít a pak sednou za volant najdete ve fotogalerii.