Průzkum společnosti Thatcham Research, která se ve Velké Británii zabývá testováním bezpečnosti vozů, totiž nyní zjistil, že za 14 let působení modelu XC90 na britských silnicích v tomto autě nikdo nezemřel a ani nedošlo k žádnému úmrtí, které by toto SUV způsobilo.

Společnost analyzovala nespočet policejních dokumentů a porovnávala je se záznamy pojišťoven, ale jednoduše nenašla žádný případ, kdy by se velké SUV od Volva přímo podílelo na úmrtí osoby. Což je na rozdíl od jiných aut opravdu působivý počin.

XC90 se přitom v Británii nabízí od roku 2002 a celkově mluví statistiky o 54 tisících registrovaných vozidel.

„U nových aut často trvá, než se jejich záznamy o smrtelných nehodách rozšíří, protože se model teprve dostává na trh. Volvo XC90 má však čistou historii, která jednoduše vyčnívá,“ řekl vedoucí výzkumu Matthew Avery magazínu Auto Express. „Stará XC90 je tedy velmi dobré auto. Za posledních 14 let jsme v jeho případě žádná úmrtí prostě nenašli,“ zakončil.

Tyto údaje tak Volvu jen nadále utvrzují reputaci automobilky, u které je bezpečnost posádky i okolí na prvním místě. Co jiného taky čekat od značky, která v roce 1959 jako první uvedla klasický tříbodový bezpečnostní pás a dnes je lídrem ve vývoji bezpečnostních systémů.

Nehledě na její prohlášení, že modely Volvo budou do roku 2020 tak bezpečné, že v nich bude doslova nemožné zemřít nebo se vážně zranit.