VIDEO: Jak daleko ujedete s „nulovým" dojezdem? Může to být víc, než byste řekli

Možná už jste někdy zažili situaci, kdy jste v autě jeli takzvaně na „výpary“ a palubní počítač vám ukazoval dojezd nula kilometrů. Dva australští komici se nedávno pokusili zjistit, jak daleko se dá ještě na takový „nulový dojezd“ vlastně ujet. Výsledek byl docela překvapující.

Experiment dostal název „Operace: Suchá nádrž“.
Zdroj: youtube.com

Touto problematikou jsme se už vlastně jednou zabývali, přičemž výsledkem u dnešních vozů bývá, že palubní počítače zobrazující aktuální i průměrnou spotřebu a také předpokládaný dojezd na zbývající palivo v nádrži, u každého auta počítají trochu jinak a s jinými odchylkami.

U některých modelů je přitom uvedení opravdového dojezdu na prázdnou nádrž vážně daleko od reality. Hlavně tedy pokud jedete stálou rychlostí po dálnici a spotřebu paliva nijak extrémně „netrápíte“. O tom se přesvědčilo duo australských komiků Andy Lee a Hamish Blake z rozhlasového pořadu Hamish & Andy.

Moderátoři totiž provedli jednoduchý a zábavný experiment, kdy se svým naftovým Audi SQ5 schválně „vyjezdili“ nádrž až do chvíle, kdy jim palivová ručička spadla úplně dolů a palubní počítač ukázal dojezd přesně 0 kilometrů.

V tu chvíli se začalo měřit, kolik kilometrů lze s SUV od Audi ujet na vcelku prázdné dálnici při rychlosti kolem 100 km/h, zatímco počítač vozu udává, že v nádrži už není ani kapka paliva a vůz každou chvíli zastaví.

Přestože celý experiment neprobíhal zrovna v laboratorních podmínkách a za dohledu expertů, výsledek byl více než překvapující. Audi bez jakéhokoliv problému dokázalo s „nulovým dojezdem“ ujet ještě dalších 100 kilometrů, než se konečně zakuckalo a duo komiků bylo nuceno zastavit u krajnice.

Je tedy možné, že u vozů Audi jsou palubní počítače měřící dojezd v rámci zbývajícího paliva nastaveny schválně s hodně velkou odchylkou. Majitelé tak zřejmě nemusí vyšilovat, že by jim auto při zobrazení dojezdu 0 kilometrů ihned „zdechlo“.

V každém případě se ale z mnoha důvodů nedoporučuje dojíždět palivovou nádrž úplně do prázdna nebo jezdit často takzvaně na „výpary“. Problémy s tím spojené jsme ostatně zmiňovali již dříve tady.

DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×