Jak špatný nápad je polít v zimě sklo horkou vodou, o tom se přesvědčil majitel Dodge Neon, který tento pokus spáchal coby test pro skupinu nadšenců Fargo Cruising, založenou ve městě Fargo v Severní Dakotě.

Na krátkém videu si nešťastník přináší škopek s horkou vodou k autu a s vidinou bezpracného rozmražení skla chrstne vodu na čelní okno. Místo kýženého výsledku se však dostavuje jen puknutí, jak se na skle rozlezla dlouhá prasklina. Následuje trochu hořekování a konstatování „Víte, jak je složitý sehnat sklo na pos**nýho Neona?!“

Ilustrační obrázek.
Jak se nejsnadněji a nejpohodlněji poprat s mrazy a zamrzlým autem?

A co se vlastně stalo? Promrzlé sklo v promrzlém prostředí se po kontaktu s horkou vodou náhle a rapidně rozpíná. Jenže se nerozpíná rovnoměrně, což způsobí, že se na skle vyskytnou místa, kde se promrzlé sklo setká s nepromrzlým, rozpínajícím se. To je přesně to místo, kde sklo praskne.

Takže jak postupovat, když už se rozhodnete, že chcete zamrzlé sklo polévat vodou? V první řadě je nutné si auto nastartovat, pustit větrák na okno a chvíli počkat, než se sklo dostane alespoň z toho nejhoršího. Teprve potom lze začít polévat sklo vlažnou (!), nikoliv však horkou nebo snad vařící vodou. Ve výsledku je to tedy zdlouhavější a možná i pracnější proces, než vzít do ruky kvalitní škrabku a sklo oškrábat.

Zdroj: Youtube