Základem je preventivní prohlídka u veterináře, abyste si byli jisti zdravotním stavem svého mazlíčka. Dále se doporučuje nedávat psovi dvě hodiny před jízdou nic k jídlu, pouze mu dát napít čisté vody a případně podat léky proti zvedání žaludku.

Během cesty nenechávejte psa volně uvnitř vozu, jelikož dle dopravních předpisů musí zvířata cestovat bezpečně tak, aby nepřekážela řidiči při řízení a neohrožovala stabilitu vozidla. Nutné jsou tedy buď přepravní boxy, speciální popruhy nebo dělící mříž oddělující zavazadlový prostor.

Za jízdy je dobré občas otevřít okna a vyvětrat, a to i při zapnuté klimatizaci. Psa nenechávejte vystrkovat hlavu ven, mohl by dostat infekci uší nebo očí. Během cestování dělejte co dvě hodiny přestávky, kdy se protáhnete a doplníte tekutiny - vy i pes. Auto zaparkujte nejlépe ve stínu.

Při cestování po zemích v Evropské unii se psem musíte mít u sebe platnou oficiální zdravotní kartu s potvrzením od koncesovaného veterináře a také platný pas pro domácí zvířata. Označení zvířete mikročipem je důležité pro případ, že by se ztratilo nebo poranilo při nehodě.

Po dlouhé cestě se musí váš pes seznámit s novým prostředím, dostat něco k snědku a pohrát si na čerstvém vzduchu. Je to vhodná příležitost k tomu, abyste ho za dobré chování odměnili jeho oblíbenou hrou nebo pamlskem. Všechny rady jsou pěkně shrnuty v tomto videu, které připravila automobilka Seat:

Zdroj: Youtube