Právě tento ostrý hatchback totiž používá jako vozidlo taxislužby norský nadšenec do aut Evald Jåstad. Výrazně modrým Focusem RS s výkonem 350 koní (257 kW) vozí turisty, místní obyvatele a mezi nimi taky občas nějakou tu babičku, které ujel autobus a potřebuje se dostat domů.

Těžko si totiž představit ideálnější vozidlo pro norské silničky v okolí Oddy, ale taky v rámci možností pro úsporné courání po centru města. Místní už dali rychlému taxíku dokonce přezdívku, říkají mu „Modrý blesk“.

Za pouhých 18 měsíců používání Focusu RS již Jåstad najel přes 127 tisíc kilometrů a každý další ujetý kilometr si užívá. Podle jeho slov si žije svůj sen. Zrychlení z nuly na 100 km/h za 4,7 vteřiny si pak oblíbil i jeho syn, kterého dopravuje vozem každý den do školky.

„Když vezu malého do školky, celou cestu křičí: ,Bånn gass! Bånn gass!‘ – přidej plyn, přidej plyn!“ popisuje.

Výhodou hot hatche je i jeho pohon všech kol, který se v tamních podmínkách skvěle hodí. Díky standardní výrazné barvě je ke všemu taxík nepřehlédnutelný a díky hlasitě bublajícímu motoru je nakonec i nepřeslechnutelný. A kdo ví, třeba by s vámi Jåstad za menší úplatek projel nějakou zatáčku i smykem, když už je přeci Focus RS standardně vybaven driftovacím módem. 

Na závěr nesmí chybět ani srovnání vůči dalším taxíkům ze světa:

Ford Focus RS London TX4 Taxi Toyota Prius
Zrychlení 0-100 km/h 4,7 s neuvádí se 10,6 s
Max. rychlost 268 km/h neuvádí se 180 km/h
Motor zážehový čtyřválec
2,3 litru
vznětový čtyřválec
2,8 litru
zážehový čtyřválec 1,8 litru
+ el. motor
Výkon 350 koní
(257 kW)
110 koní
(81 kW)
122 koní
(90 kW)
Speciální funkce drift mód poloměr otáčení 3,81 m elektrický jízdní režim

U videa níže si můžete zapnout anglické titulky.

Zdroj: Youtube